Psy umieją myśleć abstrakcyjnie - ciekawostka ;)

Wszystko inne dotyczące naszych psów
Jack204
Posty: 0
Rejestracja: 19 lip 2016, 18:04

Post autor: Jack204 » 14 lis 2016, 18:59

Znalazłam na dog.pl


Psy myślą abstrakcyjnie

Psy, podobnie jak ludzie, potrafią posługiwać się abstrakcyjnym myśleniem. Dowiodły tego najnowsze badania, w czasie których czworonogi rozwiązywały specjalne testy ... używając komputera - donoszą naukowcy na łamach pisma "Animal Cognition".

Psom pokazywano zestaw fotografii. Na zdjęciach były albo krajobrazy, albo inne psy. Zwierzęta miały wskazać zdjęcia tylko z jednej kategorii.

Jak wyjaśnia prowadząca badania Friederike Range z Uniwersytetu Wiedeńskiego, naukowcy chcieli wykluczyć jakikolwiek wpływ człowieka na podejmowane przez zwierzęta decyzję. Dlatego nauczono psy posługiwania się ekranami dotykowymi komputerów.

W fazie treningu psom pokazywano obie kategorie fotografii. Zwierzęta były nagradzane porcją jedzenia tylko wtedy, kiedy wskazywały fotografie, na których znajdowały się psy. Następnie naukowcy przeprowadzili dwa testy.

Podczas pierwszego zadania psom pokazywano nowy zestaw fotografii - z nowymi krajobrazami i psami. Okazało się, że zwierzęta nadal wybierały fotografie psów. Oznaczało to, że zdobyły pewną wiedzę, którą potrafiły podczas wykonywania testu zastosować.

W następnym teście psom pokazywano nieznane im wcześniej fotografie psów, wmontowane w zdjęcia krajobrazów oglądanych w fazie treningu. W ten sposób psy stanęły wobec konfliktu. Na tej samej fotografii miały pozytywny bodziec w postaci psów i negatywny, w postaci krajobrazów, których wybór nie był wcześniej nagradzany.

Kiedy jednak miały wybrać pomiędzy fotografią przedstawiającą psa na tle znanego krajobrazu a fotografią, na której był nieznany im wcześniej krajobraz bez psa - wybierały psa.

Jak uważają naukowcy, doświadczenia te dowodzą, że psy potrafią nauczyć się abstrakcyjnego pojęcia, w tym wypadku "pies". Nie wiadomo jednak, czy to, co widzą na zdjęciu, traktują jako wizerunek prawdziwego psa.

Zdaniem autorów pracy, wykorzystanie ekranów dotykowych otwiera ogromne możliwości badań zdolności poznawczych psów. Wyklucza przy tym wszelki wpływ eksperymentatora na wyniki badań.

Zastanawiam się, czy Wasze psiaki przejawiają takie myślenie

Odpowiedz