żywienie szczeniąt

czyli wszystko od poczęcia do rozstania z maleństwami
Olka
Posty: 0
Rejestracja: 19 lip 2016, 18:04

Post autor: Olka » 14 lis 2016, 18:59

IX. żywienie szczeniąt

Szczenięta zaczynamy dokarmiać gdy skończą 3 tygodnie, wprowadzamy po jednym posiłku co kilka dni(ok.5), zaczynając od mięsa(bez wypełniaczy), potem serek, potem sucha karma.
Szczenięta do 3 miesięcy powinny jeść 4 posiłki dziennie, od 3 do 4 miesięcy 3 posiłki, od 4 do 6 miesięcy 2 posiłki, potem jeden albo dwa( jak komu wygodniej).
Posiłki:
-Mięso wołowina lub cielęcina z marchwią, ugotowane i zmielona przez maszynkę, podana z odrobiną ciepłej wody w postaci mokrej papki. Starszym szczeniętom dodajemy wypełniacz: płatki owsiane, makaron, ryż, a posiłek robimy mniej mokry.
-Serek biały, lub typu wiejski, z odrobiną miodu, raz w tygodniu dodajemy żółtko
- ryba, filet z łososia, morszczuka( byle nie panga), ugotowany na parze rozdrobniony widelcem, należy się upewnić, że nie ma ości
-Sucha karma dla szczeniąt. Do wyjścia ząbków w postaci namoczonej.
- raz w tygodniu możemy dać szczeniakom podroby najlepiej nadają się serca.
Jedzenie mięsne zawsze powinno być lekko ciepłe.

Szczeniak oprócz pożywienia powinien mieć także umożliwiony stały dostęp do świeżej, czystej wody.

Produkty szkodzące psom: czekolada; wszelkie słodycze; wędliny; owoce i warzywa pestkowe; rodzynki; kości szczególnie drobiowe; sosy; przyprawione potrawy; skwaśniałe produkty.

Nie należy karmić psa przed spacerem i bezpośrednio po, należy zachować przynajmniej 30 minutowy odstęp, pomiędzy posiłkiem i wysiłkiem fizycznym. Miska po każdym posiłku powinna być umyta. Jedzenie nie powinno stać długo w misce, bo może skisnąć.

Shih-tzu jest rasą, której często nudzi się jedzenie, dla tego też co jakiś czas trzeba im zmieniać rodzaj karmy, a gdy w ogóle nie chcą jeść suchej karmy można spróbować dodać do niej czegoś pachnącego np. kawałki sera żółtego.

Dorosłe psy można karmić na 4 sposoby: tylko sucha karma, tylko mięso, dieta barf, sucha karma na zmianę z mięsem, według mnie ten ostatni sposób jest najlepszy, ale nie podajemy mięsa i suchej karmy w tym samym czasie. Jak pies je jeden posiłek to jeden dzień dajemy suche, jeden mięso, jak je dwa posiłki rano suchą karmę, a wieczorem mięso.

Dużo suchych karma jest słabej jakości, najgorsze są te najwięcej reklamowane pedigree, chappi… Shih-tzu lubią gdy wielkość krokiecików nie jest zbyt duża. Wybierając karmę należy kierować się zawartością mięsa przy suchej karmie jest to 30% i więcej, przy mokrej 90%.

Gotowane jedzenie powinno być dobrze zbilansowane. Mięso: gotowana pierś kurczaka, indyk, królik, wołowina, ryby morskie przygotowane na parze, serca drobiowe. Warzywa: marchewka gotowana lub drobno strata, burak, seler, pietruszka(nie za dużo, bo jest moczopędna), kapusta, ziemniaki(rozdrobnione). Wypełniacz: płatki zbożowe, ryż, makaron. Dodatki: olej z łososia, pestek winogron, oliwa z oliwek.

Uogólnione proporcje karmy gotowanej dla dorosłego psa to 1/3 mięsa, 1/3 wypełniacza i 1/3 warzyw. W zależności od potrzeb naszego podopiecznego należy modyfikować te proporcje. Zwyczajowa dawka to 1dkg mięsa na 1kg wagi ciała, te proporcje należy traktować jako wyjściowe i modyfikować zależnie od zapotrzebowania psa. Psią dietę należy układać w perspektywie tygodnia – dwóch. Tzn. nie w każdym posiłku musi być i mięso i ryba i nabiał i ryż i płatki owsiane i różne warzywa i suplementy – ważne by na tle 7-14 dni psi organizm dostawał wszystkie niezbędne składniki. Oznacza to również, że bez obaw można psu podawać kilka razy z rzędu taki sam posiłek, o ile po tym czasie będzie on zmieniony na inny.

Jako uzupełnienie diety można podawać psu suszone żwacze, które są uwielbiane przez psy, ale niestety mają okropny zapach (można je zastąpić tabletkami Rumen Tabs z wyciągiem ze żwaczy). Mają one zbawienny wpływ na florę bakteryjną jelit i wspomagają procesy trawienne. Podawanie żwaczy w dużym stopniu eliminuje zjadanie przez psa niepożądanych znalezisk (np. odchodów, padliny, trawy itp).

Odpowiedz