"ostatni szlif" wystawowy oraz top knot

Jak dbamy o nasze psy
Piorun
Posty: 0
Rejestracja: 19 lip 2016, 18:04

Post autor: Piorun » 14 lis 2016, 18:59

Ostatni szlif
Czyli wszystko co robimy z włosem od przyjazdu na wystawę do wejścia na ring.
Kiedy już nasz pupil oswoił się z otoczeniem i załatwił potrzeby fizjologiczne, możemy zacząć przygotowywać się do wejścia na ring. Demontujemy gumki na pupie, ogonie, pachwinach(u samców). Rozczesujemy dokładnie włos, zaczynając od łap i brzucha, jeśli jest taka potrzeba można nanieś trochę pudru na łapy i go wyszczotkować. Gdy pies jest już wyczesany, poprawiamy przedziałek z pomocą grzebienia ze szpikulcem. Robienie przedziałku zaczynamy od strony ogona i od razu po wyznaczeniu go, dokładnie zaczesujemy włosy przy przedziałku w dół. Następnie prostujemy włosy na pupie i tam gdzie jest taka potrzeba. Ułożony włos nabłyszczamy jedwabiem lub innym specyfikiem. Demontujemy zabezpieczające gumki na głowie. Tworzymy top knota(instrukcja poniżej). Na końcu zajmujemy się wąsami. Rozczesujemy je, nakładamy puder. Tapirujemy ściśle włosy u nasady, wyczesujemy szczotką do koków. Obfite, puszyste wąsy nadadzą sympatyczny wyraz twarzy.

Top knot

Do stworzenia top knota potrzebne nam będą:
stolik, szczotka, grzebień metalowy, grzebień ze szpikulcem, grzebień dwurzędowy do tapiru, grzebień do układania koka, spinka do spięcia poszczególnych części włosów, żabki, preparat do rozczesywania, lakier, puder, tusz do rzęs lub eye liner(jak ktoś chce robić czarne kreseczki), gumki (najlepiej neutralne), kokardka.

Krok 1: czoło
Bierzemy psa na stolik, dokładnie rozczesujemy głowę psa (nigdy nie robimy tego na sucho). Na przednią część dajemy troszkę pudru, wyczesujemy. Wydzielamy dokładnie włosy z części pomiędzy oczami. U psów ze słabym stopem, dobrze jest wziąć odrobinę więcej włosów z kufy. Jeśli jest potrzeba i ochota, malujemy czarne kreski, pamiętaj aby rysować aż do końca włosa. Kreska powinna mieć początek w wewnętrznym kąciku oka, powinna być szerokości ok. połowy długości oka. Kreski muszą być symetryczne.
Czarne kreski nad oczami u psów umaszczonych na biało-złoto oraz biało-czerwono, nadają elegancji i wyrazistości naszemu pupilowi, część psiaków rodzi się z takim naturalnym umaszczeniem na głowie.

Wydzielamy włosy które będą w części pierwszej kucyka tzw "czoło". Resztę która zostaje podpinamy spinką, aby nam nie przeszkadzała. Bierzemy grzebień do tapiru, mocno i ściśle, przy samej skórze, tapirujemy włosy w okolicy stopu. Wyczesujemy na gładko grzebieniem do koków. Tapirujemy całość włosów z czoła, ściśle przy skórze. Wyczesujemy na gładko całość, układamy włos tak aby umaszczenie dobrze i symetrycznie się prezentowało. Pryskamy lekko lakierem, czekamy aż podeschnie( spowoduje to, że podczas zakładania gumki czoła zachowa swój kształt). Zakładamy gumkę, staramy się chwycić włosy do gumki już w takim stanie jak chcemy osiągnąć w efekcie finalnym, czyli nad oczami bardziej ściśle niż pomiędzy oczami. Nie róbmy zbyt luźnego czoła, ponieważ będzie mocno opadać i zasłaniać całkowicie oczy, a to atut naszych pupili. Ostatecznie poprawiamy umiejscowienie i kształt czoła chwytając trochę włosów ze środka i trzymając je pociągamy pozostałą część włosów lekko w dół.
Jeśli jeszcze gdzieś w części pierwszej odstają włosy, przyklej je lakierem, może to być lakier w pędzelku, lub lakier napryskany na grzebień i delikatnie ugładź włosy.
Załóż kokardkę.

zdjęcia wkrótce...

Krok 2: kucyk
Teraz robimy drugą część naszego top knota.
Wydziel włosy od pierwszej części kucyka wzdłuż głowy(przed uchem) w literkę V w kierunku szyi (kucyk kusi skończyć się tam gdzie kończy się czaszka psa). Chwyć w kucyk, spróbuj zrobić tak aby gumka była jak najbliżej części pierwszej kucyka. Połącz oba kucyki. Teraz podziel do na pół i na obie części załóż gumki, teraz weź z obu części po 1/3 włosów i załóż kolejną gumkę, dociśnij. Możesz już formować chryzantemę w stylu amerykańskim.

Wersja dla szczeniąt oraz psów, którym "brakuje włosa":
Wydziel włosy od pierwszej części kucyka wzdłuż głowy(przed uchem) w literkę V w kierunku szyi (kucyk kusi skończyć się tam gdzie kończy się czaszka psa). Zebrane włosy podziel równo na pół, na obie połówki załóż gumkę, tak aby gumka była umiejscowiona jak najbliżej środka- przodu/ gumki z "czoła". Teraz weź odrobinę włosów z obu tylnych kucyków oraz przodu, załóż gumkę. Możesz już formować chryzantemę.

zdjęcia wkrótce...


Krok 3: Chryzantema
zdjęcia wkrótce...

Całego kucyka tapirujemy, przy gumkach mocno i ściśle. Wyczesujemy grzebieniem do koków, układamy włosy, jeszcze raz poprawiamy tapir głównie od tyłu kucyka i wyczesujemy na rękę(układamy włosy tak aby umaszczenie ułożyło się w miarę symetrycznie). Lakierujemy mocno od tyłu, czekamy aż lakier podeschnie, formujemy kok, przód możemy jeszcze przeczesać grzebykiem do koków, lakierujemy całość, wszystko ładnie zaginamy do tyłu i układamy, jeśli włosy są długie podpinamy żabką z tyłu głowy.

tekst: hodowla Senida Poland

Olka
Posty: 0
Rejestracja: 19 lip 2016, 18:04

Post autor: Olka » 14 lis 2016, 18:59

Filmiki

http://www.youtube.com/watch?v=aI0xYZXDky0
http://www.youtube.com/watch?v=enSzoj5B2rs

Rodzaje top knota
Dla dorosłych:
Top Knot w stylu amerykańskim, stworzony w w/w sposób:

zdjęcie wkrótce...

Top Knot w stylu azjatyckim, z finezyjnie podkręconymi końcami:

wkrótce

Tradycyjny Top Knot, w którym gumka unosząca ukryta jest w środkowej części i nie jest widoczna:

RUBENS Polcolland


Dla szczeniaków:

RIO FOR ALLURE SOLLIS Senida

Odpowiedz