Przygotowanie włosa do wystawy

Jak dbamy o nasze psy
darek
Posty: 0
Rejestracja: 19 lip 2016, 18:04

Post autor: darek » 14 lis 2016, 18:59

Jeśli zamarzyliśmy sobie psa wystawowego pewnego pięknego dnia na pewno przyjdzie pora aby go pokazać całemu światu W tym celu musimy zrobić małe "pimp my dog" czyli odpicować go najlepiej jak potrafimy
Podstawową zasadą jeśli chodzi o utrzymanie włosa w kondycji wystawowej jest systematyka. Z całą pewnością powinniśmy uświadomić sobie że cudów dzień przed wystawą nie zdziałamy jeśli psa regularnie nie pielęgnujemy. Należy pamiętać że piękny wygląd shih tzu to nie tylko drogie kosmetyki,lecz systematyczna dbałość o jego kondycję i stan zdrowia. Truizmem jest przypominanie, że idący na wystawę pies musi być czysty, ale nawet to nie dla każdego jest oczywiste.
Na pewno sposób, jak i czas w którym zaczynamy przygotowywać naszego pupila do wystawy jest zależny od tego gdzie się na tą wystawę wybieramy. Jeśli odbywa się ona niedaleko , a my jesteśmy na tyle ambitni możemy psa przygotować bezpośrednio przed wystawą, oczywiście odpowiednio obliczając czas. Pamiętając o tym iż czasem zajmuje to dobre kilka godzin, i niestety tym bardziej jeśli jesteśmy początkujący czasem może coś nie wyjść
Inaczej ma się sytuacja jeśli czeka nas daleka podróż, wtedy po ostatnim wieczornym spacerze bierzemy się do działania.

Faza I
Jeśli shih tzak jest w papilotach usuwamy wszystkie delikatnie rozcinając gumki. Następnie rozczesujemy dokładnie całego psa nie zapominając o wszystkich zakamarkach (pachy, za uszami, łapki itp.) jest to bardzo ważne. Na wystawie pies nie powinien mieć żadnego, nawet najmniejszego kołtuna. Do rozczesywania używamy szczotki, grzebienia, pudlówkę dla psów długowłosych(do ewentualnych kołtunów), włos spryskujemy sprayem z odżywką.


Przycinamy włosy pod noskiem, na pupce, wokół ogona(1cm) i między opuszkami.

Faza II

Jeśli pies jest dokładnie rozczesany, przygotowujemy kąpiel.
Zaczynam od rozrobienia szamponów i odżywek. Pamiętaj, aby zawsze rozcieńczać kosmetyki z ciepłą wodą, dlatego nie rozcieńczajmy większych ilości na zapas.

Warto też zaopatrzyć się w nakładkę na wannę, która ulży naszym plecom ( do kupienia w sklepie z akcesoriami dla dzieci)


Kąpiel zaczynamy od dokładnego zmoczenia. Nakładamy najpierw szampon rozświetlający / oczyszczający. Rozjaśniaczy optycznych pomoże wzmocnić kolor sierści(szampony, które mają właściwości wybielające, stosujemy tylko i wyłącznie przed wystawą). Dokładnie spłukujemy. Następnie powtarzamy czynność z szamponem o działaniu odżywiającym.


Następnie nakładamy odżywkę, rozprowadzamy ją dokładnie po całym włosie, odczekujemy 3 minutki, lekko spłukujemy( lub wcale nie spłukujemy w zależności od użytego produktu).


Wyciskamy włos z nadmiaru wody, nie wycieramy. Owijamy psa ręcznikami, pozostawiamy na ok.20 minut.

Faza III
Wyciągamy psiaka z ręczników . Bierzemy suszarkę i cały czas szczotkując suszymy włos.
Gdy psiak jest już wysuszony, sprawdzamy dokładnie włos grzebieniem czy czego nie przeoczyliśmy przy rozczesywaniu. Wydzielamy przedziałek. Zaokrąglamy włosy na łapkach, jeśli włos na tułowiu jest długi przycinamy go. Należy pamiętać aby włosy przycinać na powierzchni całkowicie płaskiej, jeśli zrobimy to na miękkiej macie potem na ringu umieszczonym w hali może nam włosa "brakować".
Faza IV
Teraz musimy zabezpieczyć włos, aby dotrwał do wystawy w nienagannym stanie. Włosy na ogonie zabezpieczamy bandażem elastyczny. Na pupie robimy "gąsieniczki" pod gumkę dodajemy kawałek papierka, aby nie zrobić odgnieceń. U samców dodatkowo związujemy włosy przy pachwinie. Włosy na głowie związujemy wedle upodobań. Na wąsy nakładamy puder absorbujący wodę, zabezpieczamy gumką i papierkiem lub też bandażem elastyczny. U niektórych psów, zwłaszcza śliniących i źle znoszących podróże zabezpieczamy dodatkowo włos na bokach głowy, związujemy tak jak wąsy, możemy zakończyć połączeniem związanego wąsa i boku. Dodatkowo u psów, które mają problemy z nadmiernym łzawieniem, robimy mini papilociki w kącikach oczu z papieru, ręcznika papierowego, czegoś co pozwoli pochłonąć nadmiar wilgoci.W zależności od gatunku włosa i użytego produktu czeka nas lub nie faza prostowania.

Faza V

Jeśli włos naszego shih tzu nie wymaga długiego prostownia to i tak podczas "ostatniego szlifu" na wystawie warto chwilę prostownicy użyć, na włosach przy przedziałku i miejscach gdzie były założone gumki zabezpieczające.

U psów z bardziej niesfornym włosem, po wysuszeniu włosa, dokładnie go prostujemy. Wydzielając pasemko po paśmie, zaczynamy od dołu ku górze(pomagamy sobie spinkami) spryskujemy włos lekko sprayem, lub smarujemy kosmetykiem do prostowania i przejeżdżamy prostownicą. Oczywiście używamy przy tym grzebienia.


Zobacz:
http://www.youtube.com/watch?v=p4MIGB46q0c

Nasz psiak jest już gotowy do wystawy
Musimy teraz pilnować, aby do wejścia na ring, psiak nie ubrudził się i nie zmoczył włosa. Chodzenie po mokrej drodze, czy rosie jest nie wskazane. Na spacer wybieramy miejsce suche i czyste, jeśli jest to nieosiągalne, możemy dodatkowo zabezpieczyć włos ubrankiem.

Odpowiedz