Laktacja

czyli wszystko od poczęcia do rozstania z maleństwami
Olka
Posty: 0
Rejestracja: 19 lip 2016, 18:04

Post autor: Olka » 14 lis 2016, 18:59

VII. Laktacja

Ciało nowonarodzonych szczeniąt składa się aż w 84% z wody.
W momencie porodu szczenięta nie mają praktycznie żadnych zapasów energii i pozostają całkowicie zależne od matki przez kilka pierwszych tygodni życia.
Dla szczeniąt konieczne jest rozpoczęcie pobierania mleka jak najszybciej po porodzie. Zaraz po porodzie gruczoł mlekowy suki tylko przez kilka godzin wydziela siarę, która różni się składem od później produkowanego mleka. Siara to żółtawa, tłusta ciecz bogata w przeciwciała, które chronią szczenię w pierwszych tygodniach życia. Trzeba koniecznie zaobserwować czy każde z szczeniąt wypiło siarę.
Do 6 - 7 tygodnia po porodzie suka produkuje wysoko odżywcze mleko, które przez pierwsze 3 tygodnie stanowi wyłączny pokarm szczeniąt. Mleko krowie w porównaniu z mlekiem suki jest zdecydowanie zbyt ubogie w energię, tłuszcze i białka, natomiast zawiera za dużo cukru - laktozy (ryzyko biegunek).
Potrzeby pokarmowe w tym czasie zależą od liczebności miotu, wieku szczeniąt oraz wielkości i mleczności suki.
Sukę w czasie karmienia należy chronić przed stresem i niepokojem
Jeśli szczenię nie potrafi odnaleźć sutka, należy mu w tym pomóc
W przypadku licznych miotów lub słabej mleczności konieczne jest dokarmianie szczeniąt preparatem mlekozastępczym.
Karmiąca suka produkuje w czasie całego okresu laktacji nawet 2- 3 krotnie więcej mleka niż sama waży. Przykładowo suka rasy dużej, odchowująca 7 szczeniąt produkuje około 70 litrów mleka. Szczyt laktacji przypada na 3 tydzień po porodzie; wtedy suka rasy średniej dla 8 szczeniąt produkuje aż 2 litry mleka dziennie.
Wskazówki praktyczne
-Staraj się nie interweniować podczas pierwszego karmienia aby nie stresować suki niepotrzebnie
-Jeśli jednak któreś szczenię nie potrafi odnaleźć sutka, należy mu w tym pomóc
-Rzadko zdarza się, że suka nie ma mleka ale możesz to sprawdzić chwytając koniec sutka między kciuk i palec wskazujący, delikatnie uciskając

Z każdym dniem suka coraz sprawniej zajmuje się szczeniętami, które z kolei szybko przyzwyczajają się do rutyny dnia. Czynności tworzące stały porządek dnia dają psom poczucie bezpieczeństwa.

Higiena w czasie laktacji.
Po porodzie kąpiemy sukę i od razu suszymy suszarką. Potem podmywamy co kilka dni, lub codziennie, zależy czy jest brudna. Związujemy włosy na pupie, udach oraz wąsy. Suką w długim włosie zakładamy papiloty i ubranko ochronne (należy uszyć specjalne z odkrytym brzuszkiem). Włosy na brzuszku musimy co jakiś czas wycinać.
W pomieszczeniu gdzie przebywa suka ze szczeniętami trzeba utrzymywać czystość. Legowisko trzeba regularnie wymieniać na czyste, podłogę wokół legowiska należy przemywać wodą z detergentem a następnie wycierać do sucha.

Zapotrzebowanie pokarmowe suk w laktacji.
Zaraz po porodzie może dojść do spadku apetytu u suki, podczas gdy jej potrzeby pokarmowe gwałtownie wzrastają. Produkcja mleka jest ogromnym wysiłkiem dla organizmu i wymaga dostarczenia znacznych ilości składników pokarmowych. Laktacja trwa około 6 tygodni. U psów, inaczej niż u kotów, organizm samicy w czasie ciąży nie gromadzi żadnych rezerw, które mogłyby być wykorzystane w czasie laktacji. Suka musi więc pokrywać tak wysokie zapotrzebowanie pokarmowe codziennie, bezpośrednio z pobieranego pokarmu. Karmiąca suka powinna zachować optymalną masę ciała. Jeśli zaczyna tracić na wadze, stając się wychudzona, oznacza to, że podawany pokarm jest zbyt ubogi. W takiej sytuacji należy natychmiast skonsultować się z lekarzem weterynarii. Dieta dla suk w laktacji musi być bogata w tłuszcze i białko, dostarczać odpowiedniej ilości energii oraz optymalnych dawek wapnia i niezbędnych kwasów tłuszczowych (DHA). Właściwie opracowana receptura karmy sprzyja produkcji odpowiednich ilości wartościowego mleka, a co za tym idzie zapewnia właściwy rozwój szczeniąt.

Zapotrzebowanie na energię u suki w okresie laktacji zwiększa się 2, a nawet 4 -krotnie. Około 3 tygodnia po porodzie, czyli w szczycie laktacji suka zużywa tyle energii, ile potrzebowałaby do przebiegnięcia 60 km dziennie (tj. 1,5 długości maratonu!).
Wielonienasycone kwasy tłuszczowe DHA odgrywają niezwykle istotną rolę w rozwoju mózgu i zdolności poznawczych u szczeniąt, zwłaszcza w okresie płodowym oraz pierwszych tygodniach po narodzinach. Dlatego dieta ciężarnej i karmiącej suki musi dostarczać optymalne ilości kwasu tłuszczowego DHA, który poprzez łożysko, a w późniejszym okresie mleko, odżywia szczenięta aż do odsadzenia.
Cały czas podajemy suce dodatkowo witaminy(takie jak w okresie ciąży).

Stymulacja
Czasem zdarza się, że suka ma za mało pokarmu warto wtedy podawać jej preparat mleko-zastępczy dla szczeniąt, zawiera on dużo składników które wspomagają produkcję mleka. Niektórzy hodowcy polecają dawać suce bawarkę, niestety ma ona skutek uboczny w postaci biegunki. Jeżeli mimo odpowiedniego żywienia suki, nadal pokarmu jest za mało, musimy dokarmiać szczenięta preparatem mleko-zastępczym, polecam preparat mleko-zastępczy firmy beaphar.

Odsadzanie
Odsadzaniem nazywamy stopniowy etap przechodzenia z pokarmu płynnego, czyli mleka matki na pokarm stały. Wiąże się to ze stopniowym odłączaniem szczeniąt od swojej matki, którą coraz częściej mogą one już w późniejszym czasie drażnić.
Takie zachowanie suki spowodowane jest wyrzynaniem się zębów mlecznych u szczeniaków, które wtedy przy ssaniu boleśnie ją podgryzają. Mleczaki u szczeniąt zaczynają się wyrzynać pod koniec pod koniec pierwszego miesiąca życia. Suka wtedy coraz częściej opuszcza swoje legowisko i niechętnie już karmi swoje maluchy. W tym czasie także spada już produkcja mleka, a potrzeby pokarmowe szczeniąt bardziej wzrastają. To najlepszy moment, aby zacząć wprowadzać im inny pokarm, ale na samym początku powinien on być w postaci papki. Jest to bardzo ważne, gdyż u szczeniąt zanika odruch ssania, który zastępowany jest lizaniem, a dopiero później gryzieniem pokarmów stałych. Układ pokarmowy szczeniąt dojrzewa i zaczynają one zwiększać swoje zdolności trawienne. W czasie odsadzania w organizmie szczeniaka rozwija się dodatkowo zdolność trawienia skrobi, a traci on umiejętność trawienia laktozy. Zdolność spożywania pokarmów u szczeniąt jest ograniczona, dlatego powinno się podawać mu kilka małych posiłków w ciągu dnia.

Bibliografia:
www.ciazaupsow.royal-canin.pl
Higiena, Stymulacja - autor: B.Chuchrowska- hodowla Senida Poland

Odpowiedz